HAKKIMIZDA

Alanya yat'ıp kalkıp buna hazırlanıyor

Alanya Marinası tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan ‘’2. El Yat Show Fuarı’’ hazırlıkları başladı.

Alanya Marina Müdürü Savaş Ayas yaptığı açıklamada, yaz yelken sezonunun başladığı bu günlerde birçok kişinin yat sahibi olmak ve denize daha yakın olmak istediğini çeşitli sohbetlerde dile getirdiğini söyledi.

Bazı yat sahiplerinin de mevcut yatlarını değiştirmek ya da satmak için çalıştıklarını kaydeden Ayas, ulusal ve uluslararası yatçılık dünyasının Doğu Akdeniz’deki önemli merkezlerinden biri haline gelen Alanya Marina’nın 2. El Yat Show Fuarı düzenlediğini bildirdi.

Alanya Marinası’nın da hizmete girmesiyle Doğu Akdeniz’de önemli bir merkez haline geldiğini anlatan Savaş Ayas, şöyle devam etti.

‘’Alanya şehrinde yaşayan 250 bin kişilik daimi nüfusun yaklaşık 20 bin kadarı 32 değişik ülke insanından oluşmaktadır. Gerek Alanyalılar gerekse Alanya da yaşayan yabancı uyruklu kişiler Alanya Marinası’nın kendilerine sağladığı bu yeni imkânı kullanmak ve yat sahibi olma imkânını araştırmak istemektedirler. Bu talepleri göz önünde bulundurarak Alanya’nın geleneksel İkinci El Yat Show’u üçüncü kez 30 Haziran 2013 Pazar – 7 Temmuz 2013 tarihleri arasında organize etmeye ve bu 8 gün süre ile yatlarını satmak isteyen yat sahiplerini misafir etmeye karar verdik.’’

Türk veya yabancı bayraklı yatlarını satmak isteyen yat sahiplerinin şimdiden Alanya Marina’da gerçekleştirilecek olan 2. El Yat Show Fuarı için rezervasyon yapmaya başladığını belirten Ayas, şunları kaydetti.

‘’Bu süre içinde teknesini satmak isteyenler için bağlama ücreti alınmayacaktır ve marina idaresi satıştan herhangi bir gelir talep etmeyecektir. Buna ek olarak, katılımcılar, çeşitli eğlencelerden, marina hizmetlerinden, Alanya ve çevresini keşfetme gibi fırsatlardan da yararlanabilecektir.

Alanya Marinada bulunan Yat bakım ekipleri ve 100 ton kapasiteli Travel Lift, 25 ton kapasiteli tekne taşıyıcı, bu süre içinde teknenizin her türlü sorununu uygun servis ücretleri ile gidermek için hazır olacaktır.

Eğer bu organizasyonumuza katılmak ve teknenizi satmak isterseniz, lütfen bizi arayın. Bu bilgiler teknenize marinada verilecek bağlama yerinin rezerve edilmesi açısından önemlidir.’’

http://www.antalyaburada.com/Alanya-yatip-kalkip-buna-hazirlaniyor-29649.html

Marina 2’nci El Yat Fuarını Haziran ayında açacak

Marina 2’nci Yat Fuarını Haziran ayında açacak. Alanya’ya davet edilen çok sayıda yat sahibi 1 hafta ücretsiz ağırlanarak Alanya’da yat pazarı oluşturulacak. Alanya Marina Genel Müdürü Savaş Ayas konuyla ilgili olarak Kanal A Haber’e açıklamalarda bulundu.

Alanya Marina bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği, Alanya 2’nci El Yat Show için ehazırlıklarını sürdürüyor. Haziran ayında gerçekleştirilecek fuar öncesi duyurular yapan Alanya Marina Yönetimi çok sayıda yat sahibinin ilçeye gelmesini bekliyor.

30 Haziran tarihinde başlayarak 7 Temmuz’da sona erecek fuarda ilçeye gelen yat sahipleri, yatlarını Alanya Marina’ya ücretsiz olarak demirleyebilecek. 8 gün boyunca 2’nci el yat satışının yapılacağı fuarın Alanya’da Pazar oluşturması hedefleniyor.

Alanya Marina Genel Müdürü Savaş Ayas, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çok sayıda yat sahibinin ilçeye geleceğini ifade etti.

http://www.kanalalanya.com/alanyaHaber/?menuID=434&ContentID=10155&ID=10155&MenuType=131&lang=45&ex=detail/detail.asp

2. El Yat Show Fuarı Haziran'da

Alanya Marinası tarafından düzenlenecek olan "2. El Yat Show Fuarı" hazırlıkları başladı. Alanya Marina Müdürü Savaş Ayas, ulusal ve uluslararası yatçılık dünyasının Doğu Akdeniz'deki önemli merkezlerinden biri haline gelen Alanya Marina'nın 2. El Yat Show Fuarı düzenlediğini bildirdi. Alanya Marinası'nın da hizmete girmesiyle Doğu Akdeniz'de önemli bir merkez haline geldiğini anlatan Ayas, "Alanya'da yaşayan 250 bin kişilik daimi nüfusun yaklaşık 20 bin kadarı 32 değişik ülke insanından oluşmaktadır. Gerek Alanyalılar gerekse Alanya'da yaşayan yabancı uyruklu kişiler Alanya Marinası'nın kendilerine sağladığı bu yeni imkanı kullanmak ve yat sahibi olma imkanını araştırmak istemektedirler. Bu talepleri gözönünde bulundurarak Alanya'nın geleneksel 2. El Yat Show'u üçüncü kez 30 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında organize etmeye ve bu 8 gün süre ile yatlarını satmak isteyen yat sahiplerini misafir etmeye karar verdik" dedi. Türk veya yabancı bayraklı yatlarını satmak isteyen yat sahiplerinin şimdiden Alanya Marina'da gerçekleştirilecek olan 2. El Yat Show Fuarı için rezervasyon yapmaya başladığını belirten Ayas, şunları kaydetti: "Teknesini satmak isteyenler için bağlama ücreti alınmayacak ve marina idaresi satıştan herhangi bir gelir talep etmeyecek. Buna ek olarak, katılımcılar, çeşitli eğlencelerden, marina hizmetlerinden, Alanya ve çevresini keşfetme gibi fırsatlardan da yararlanabilecek. Alanya Marina'da bulunan yat bakım ekipleri teknelerin her türlü sorununu uygun ücretler ile giderecek."

http://www.sabah.com.tr/Akdeniz/2013/03/10/2-el-yat-show-fuari-haziranda

Deniz onların evi oldu

Alanya'da bulunan marina, yabancı deniz tutkunlarının yaşam merkezi haline geldi. İngiliz Myatt çifti son 3 yıldır Alanya Marinası'daki 'Forever Freedom' adlı yatta yaşıyor. 4 yıldır Alanya'da yerleşik yaşayan Alman Peter Löffler ve İngiliz Coral Boother çifti ise yılın birkaç ayını 'Cici' adlı teknede geçiriyor. Gemi kaptanlığından emekli olan ve denizden kopamayan Hollandalı John Slot da 1 yıldır Alanya Marina'daki 'Tilikum' adlı teknesinde yaşıyor.

ALANYA ÇEKİM MERKEZİ

Deniz, kum, güneş ve harika doğasıyla yabancılar için Alanya bir çekim merkezi. İlçede son verilere göre 90 ülkeden yaklaşık 23 bin yerleşik yabancı yaşıyor. Yerleşik yabancıların büyük kısmını emekliler oluştururken, yine pek çok yabancı ise tutkunu olduğu Alanya'da iş kurarak ekonomiye isdihdam sağlıyor.

İLÇEDE TOPRAĞA VERİLİYOR

1960 yılında Alman bir kadının evlenerek Alanya'ya yerleşmesiyle başlayan süreç, halen devam ediyor. Alanya'dan kopamayan pek çok yabancı ise öldükten sonra ilçede toprağa veriliyor. 'Yeni Alanyalılar' olarak adlandırılan yabancılar, aldıkları yazlık, villa ya da dairelerde yaşamlarını sürdürürken, İngiliz Myatt çifti ise herkesten farklı olarak 3 yıldır Alanya Marinası'nda 'Forever Freedom' adlı teknelerinde yaşıyor.

YATTA YAŞAMAYA BAŞLADILAR

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan emekli 66 yaşındaki Peter Myatt ve aynı yaştaki eşi Pauline Myatt, 2009 yılında düzenlenen 'Vasco da Gama Yat Rallisi'ne katıldı. Ralli devam ederken 11.5 metre uzunluğundaki 'Forever Freedom' adlı yatları, motor arızası nedeniyle Alanya Marinası'na demirledi. Yat tamir edilirken Myatt çifti Alanya'yı dolaşmaya çıktı. Çift, iklimine ve tarihi zenginliklerine hayran kaldıkları Alanya'da kalmaya karar verdi. Teknelerini teslim alan İngiliz çift, gerekli izinlerin ardından Alanya Marinası'nda yatlarında yaşamaya başladı.

'ALANYA İKİNCİ EVİM'

2009 yılından bu yana Alanya'dan ayrılmadıklarını belirten Peter Myatt, Alanya'ya yerleşme hikayesini şöyle anlattı: "Ralli, 25 Ocak 2009'da Hindistan'ın Cochin Limanı'nda başladı. Mayıs ayında Alanya'ya ulaştık. Dönüşe geçeceğimiz sırada motor arızası nedeniyle Alanya'da kalmak zorunda kaldık. O tarihten beri buradayız. Zorunlu olarak kaldığımız bu kenti çok sevdik ve ayrılmak istemedik. Herkes bize dostça davranıyor. Zaman zaman değişik marinalara da uğruyoruz, ancak Alanya benim ikinci evim oldu."

TORUNLARINI ÖZLÜYORLAR

İngiltere'de yaşayan çocuklarını ve torunlarını çok özlediğini belirten Peter Myatt, onlarla internet üzerinden görüştüklerini söyledi. Özellikle torunlarını çok özlediğini belirten Myatt, "İngiltere'de 2 kızım ve 3 torunum var. Ralliye katıldığımızda torunlarımız bize onları hatırlamamız için oyuncaklarını hediye etmişlerdi. Özlemimizi, oyuncaklara sarılarak gideriyoruz" dedi. Her yıl yılbaşında İngiltere'ye gittiklerini ve sadece 3 gün kaldıklarını anlatan Myatt, 2010 yılında ise torunlarının Alanya'ya geldiğini belirtti.

'VİLLADAN 11.5 METRELİK YATA'

İngiltere'de 200 metrekarelik bir villada yaşarken bir anda eşiyle birlikte 11.5 metre uzunluğunda bir yatta yaşamaya başladığını anlatan Pauline Myatt ise "Marinada yaşamak bizim için bir ayrıcalık. Yelken açmak çok farklı bir duydu. Dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla tanışıp görüşme fırsatı buluyoruz. Yeni yaşamlar keşfedip hayatın renklerini yaşıyoruz" diye konuştu.

YILIN 3 AYI MARİNADA GEÇİYOR

Alanya Marinası'nın tek sakini Myatt çifti değil. Onlar gibi, Alman 71 yaşındaki Peter Löffler ve İngiliz eşi 69 yaşındaki Coral Boother da yaşamlarını marinada sürdürüyor. Almanya'dan 4 yıl önce gelerek Alanya'da aldıkları evde yaşamlarını sürdüren Peter Löffler ve Coral Boother çifti, yılın birkaç ayını ise 'Cici' adlı yatlarında geçiriyor. Alanya'nın en çok iklimini sevdiğini belirten Peter Löffler, "Burada 365 günümüz dolu dolu geçiyor. Deniz ve kale manzaralı bir daire satın alıp oraya yerleştik. Alanya'ya yerleştikten sonra marinanın bizim için uygun olduğunu düşünerek Hırvatistan'da olan 10.5 metrelik yatımızla Alanya'ya doğru yelken açıp geldik" dedi. Coral Boother ise "Marinada teknik açıdan çok güzel hizmet veriliyor. İklim koşulları da güzel olunca zamanımızın çoğunu burada geçiriyoruz" diye konuştu.

DENİZDEN KOPAMADI

Marinada yaşayan diğer bir kişi ise gemi kaptanlığından emekli Hollanda vatandaşı 69 yaşındaki John Slot. 2009 yılında Alanya'ya yerleştiğini belirten Slot, denizden kopamadığı için yılın büyük kısmını marinada geçirdiğini söyledi. Daha önce Kuşadası'nda 'Tilikum' adlı 11 metrelik yatında kaldığını anlatan Slot, "Alanya'ya yerleştikten sonra yatı buraya getirdim. Uzun yıllar iç içe olduğum denizin keyfini burada çıkarmaya devam ediyorum" dedi.

DENİZ TUTKUNLARINI BEKLİYORUZ

Alanya Marina Genel Müdürü Savaş Ayas, 4 yıl önce hizmet vermeye başlayan Alanya Marina'nın geçen yıl resmi açılışla deniz tutkunlarını konuk etmeye başladıklarını söyledi. Alanya Marina'nın 287'si denizde, 160'ı karada olmak üzere 447 yat kapasitesine sahip olduğunu belirten Ayas, şöyle konuştu:

"Misafirlerimize her türlü servisi vermeye çalışıyoruz. Kara sahamızda bütün yatların teknik bakımları yapılıyor. Eğlence ve sportif aktiviteler için sosyal imkanlar da mevcut. Deniz tutkunları Alanya'da yıl boyunca aktif bir yaşam sürebiliyor. Bu yüzden yabancıların çoğu yatlarında yaşamayı tercih ediyor."

http://www.haberalanya.com.tr/root.vol?title=deniz-onlarin-evi-oldu&exec=page&nid=391128

Muhteşem Patika

İNGİLİZCE ve Türkçe şarkıların seslendirildiği gecede Azerice opera ve Alanyalı tiyatrocuların sergiledikleri dans gösterileri de oldukça ilgi çekti.

Tolga ŞİLİL

Alanya Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserin, Alanya Yabancılar Meclisi, Alanya Belediyesi ve Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği tarafından organize edildiğini söyleyen Patika dernek başkanı Levent Benal, "Buradaki ortak amacımız bu tip aktivitelerle Patika derneğinin hedeflediği lokomat cihazı başta olmak üzere diğer ihtiyaç duyduğumuz medikal araçları edinebilmek. Bu vesileyle bir yandan da Alanya'nın kültürel aktivitelerine destek olabiliyoruz. Hacettepe Üniversitesi Caz Bölümü ve Devlet Senfoni Orkestrası'ndan değerli müzisyenlerimizin karşılık beklemeden sahne aldıkları için de kendilerine çok teşekkür ediyoruz" dedi. Ayrıca Alanya Marina'da teknelerinde yaşayan 20'ye yakın yabancı uyruklu vatandaş da geceye katılarak Patika Derneği'ne destek oldular.

http://www.yenialanya.com/portakal/muhtesem-patika-h24119.html

Tehlike çanları çalıyor

YABANCILARIN Türkiye'de ikamet ve seyahat sürelerini düzenleyen 5683 Sayılı Kanun'da geçen ekim ayında yapılan değişiklik, yabancı yatçıların Türk marinalarını terk etmeye başlamalarına neden oldu.

Tolga ŞİLİL

24 Ekim'de yapılan ve 1 Şubat'tan itibaren yürürlüğe konan düzenlemeye göre yabancı ülke vatandaşlarına 180 gün içinde 90 gün vize uygulamasına başlandı. Yabancılar 180 gün içinde Türkiye'de sadece 90 gün kalabilecekler, süre bitiminde 90 gün kendi ülkelerinde kaldıktan sonra ancak Türkiye'ye geri dönebilecekler.

‘DEĞİŞİKLİK SEBEBİYLE ENDİŞELİYİZ’

Konuya çözüm olarak da yetkili makamlardan alınan ikamet tezkeresi gösteriliyor fakat bu da masrafların artmasına sebep oluyor. Alanya Marina'da bulunan yatçıların büyük bir bölümünün kanun değişikliğiyle birlikte Alanya'dan ayrılma kararı aldıklarını söyleyen Alanya Marina Müdürü Savaş Ayas, "Türkiye'deki yabancı yat turizmi, kanun değişikliğiyle zora sokuldu. Seyir özgürlüğünü sıkıntıya sokan bu değişiklik nedeniyle yabancı yat turizmi için tehlike çanları çalmaya başladı. Önümüzdeki sezondan endişeliyiz" diye konuştu.

'5 BİN EURO EKSTRA MASRAF ÇIKARTILIYOR'

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Alanya Marina'nın İsviçre, İngiltere, Kanada ve İsveç ülke vatandaşları olan Brigitte Stuurop, John Ping, Doug Larson, Bo ve Vivi Altheden ise şunları söylediler: Bizler sadece kanunun eskisi gibi işlemesini istiyoruz. Bizleri ikamet tezkeresi alma zorunluluğunda bırakan bu uygulama üzerimize maddi ve zaman açısından büyük yük getirmiştir. Kendi ülkemizde sigortamızın olmasına rağmen burada yeniden sigortalanmak durumunda bırakılıyoruz. Tüm masraflarla birlikte bir karı kocanın yıllık maliyeti ekstra olarak 5 bin Euro'yu buluyor. Yeni uygulamayla Alanya'yı çok sevdiğimiz halde terk etmek zorunda kalacağız. Ayrıca yasanın iyi tanıtılmamasından dolayı bazı yatçılar burada istenilmediği hissine kapıldılar. Hatta Alanya Marina'da yazı geçirmek isteyen arkadaşlarımız da bizi arayarak rotayı başka ülkelere çevireceklerini söylüyorlar.

http://www.yenialanya.com/turizm/tehlike-canlari-caliyor-h24191.html

Alanya Marina, Akhan Mevkii, Yat Limanı, 07400 Alanya
+90 242 512 12 34      info@alanyamarina.com.tr

Tüm Hakları Alanya Marina’ya aittir © 2008-2014 / Tasarım ve Programlama AJANSWEB